Spiker-Sunucu

Spikerlik özellikte küçük yaşlarda televizyon dünyasının büyüsüne kapılanlar için hayalleri süsleyen bir meslektir. Spiker olmak isteyen onlarca çocuk vardır. Zamanla bu hayal değişse de spikerliği ciddi anlamda yapmak isteyenler bu mesleğin eğitimini alırlar.

 

TV ve radyo dünyasında kişilerin kendilerini geliştirmeleri gerekir. Kamera ve mikrofon önünde yapılmayan hiçbir teorik bilgi işe yaramayacaktır. Burada Setroom Ajansın Uzman Kadrosu Ve Deneyimli Pazarlama Ekibi Sizin İçin Şans Niteleğinde Bulunmaktadır.

Günümüzde spiker olmak için bazı temel kriterler vardır. Bunlardan ilki kusursuz bir diksiyona sahip olmak ve etkili Türkçe kullanımıdır. Bunlara ek olarak spiker olmak için Setroom Ajans Olarak Önerilerimiz:

 

  • Spiker olmak için ne yapmalı diyenler ilk önce eğitim almaları gerektiğini bilmeliler. Üniversitelerin Radyo, televizyon program yapımcılığı bölümü olsa da Spiker-Sunuculuk üzerine bölüm yoktur. Yine de spikerlik kursları eğitim almak için faydalı olacaktır.
  • Spiker olmak için konuştuğunuz dili en iyi şekilde kullanabilmeniz gerekmektedir.
  • Diksiyonun yanında beden dili de spiker olmak için önemli bir etkendir. Bu nedenle spiker olmak isteyenlerin beden dili eğitimi alarak jest ve mimiklerini doğru kontrol edebilmeleri gerekir.
  • Akıcı konuşmak da spiker olmak için gerekenler arasındadır. Akıcılık beraberinde anlaşılırlığa da ihtiyaç duyacağı için kelimelerin telaffuzlarını ve anlamlarını bilmeniz gerekir.
  • Hangi alanda çalışmak istediğiniz de spikerlik kariyerinizde yol gösterici olacaktır. Radyo, TV, program sunuculuğu alanlarından birini seçerek bu alanda uzmanlaşabilirsiniz.
  • Başarılı bir spiker olmak için bu işe stajyer, asistan veya muhabir olarak başlamalısınız. Yaşayarak öğrendiğiniz bilgiler kalıcı olacaktır.
  • Eğlence ve magazin programı sunuculuğu yapabilmek için görüntünüzün güzel olmasının yanı sıra ekrana da yakışmalısınız.
  • Sunduğunuz programın konusuna hakim olmalısınız. Dolayısıyla genel kültürünüzü geliştirmelisiniz. Kitap okumak ve diğer programları takip etmek yararlı olabilir.
  • Giyiminize ve makyajınıza özen göstermelisiniz. Seyirciye saygı duyduğunuz oranda izlenirsiniz.
  • Samimi ve güler yüzlü olmalısınız. İyi bir spiker olmak için insan ilişkilerinizin de gelişmiş olması gerekir.

Spiker olmak için ölçülü olmak ve iddialı olmamak da avantajdır. Yönetmenle, set çalışanlarıyla iyi geçinen bir spiker her kanalda başarıyla çalışabilir.

 

Bu Yukarda Saydığımız Bütün Kriterlerde Profesyonel Olarak Destek Ve Eğitim Faliyetlerimiz Mevcuttur.

Hayallerine Ulaşmak İçin Hemen Başvur